МОБИЛНОСТ ВО Слобозија, РОМАНИЈА
      од 8.05 – 13.05 2022 год.

За проектот

Erasmus project ,,YOU HAVE NO RIGHT TO BULLY ME’’

KA229

Учесници во Учење, тренинг и настава во Слобозија, Романија

координаторот на проектот Јасминка Костадиновска и наставницкатаСветланкаАрсеновска и учениците

Лука Паргов,АнгелаПетковска,АдријанаМирческа,АнѓаДавчева и Тереза Тачевска

Во Букурешт пристигнавме  на 9.05.2022год .во 8 часот,каде бевме пречекани од домаќините Романија и партнерите од Турција,Полска и Италија.

Сите заедно се упативме кон Парламентот на Романија .

Поразгледувањенапарламентотсопропратнообјаснувањесоводичсеупативмекон  Village Muzeum ,истовоБукурешт.

Околу 18 часотстигнавмевоСлобозија, кадебевмепречеканиоддомакинитекоигипревземааученицитегости.

Следниот ден воучилиштетозаедносите учесницивопроектотимаапрезентации за своето училиште, град исвојатаземја,ивпечатоциодмобилноставоМакедонија.

Позавршувањенапрезантациите ,ученицитебеаподеленивогрупиодситеучесниципартнеривопроектот и добија задачаданаправатсценариоодсајбербулинг и истотодагоодглумат.

Потоаследеа активности  во склоп на проектот.

Разгледување научилишнитепростории.

ПослеактивностиевоучилиштетосеупативмеконнационалниотмузејвоСлобозија.,кадеученицитебеаподеленивогрупи во работилници каде учесниците цртаасликиначаши и плетеаалкиодконец и се запознаа со единствениот од таков тип на музеј во Романија – Музеј на земјоделието.

Потоаученицитезаедносонаставницитегопосетиадомотнакултурата  ,,ION ROTARU”кадеимбеаприказанифилмови од тема на меѓуврсничко насилство.

Следеше посета на местотоБран познато и како замокот на Дракула -Dracula Castle

Имавмеможностдагоразгледамезамокот и да се запознаеме со историјата на Романија.

НавраќањеконСлобозија ,јапосетивмецркватавоСинанија  и манастирот како и замокот Пелеш.

Наредниот ден бевме во посета на  Општината на Слобозија и локалното преставништво на Министерството за образование каде бевме примени од заменикот на градоначалникот и претседателот на локалната самоуправа.

Послепосетатасеупативмевоучилиштето,кадеситеучесници беа распоредени во различни одделенија и присуствуваа на часовите и се запознаа со учениците од училиштето како и дел од работата на часовите. Наставниците учесници  одржаа по 2 часа на тема Превенција на меѓуврсничко насилство и начини на справување.

Нашите ученици исто така учествуваа на часот по роботика и се здобија со Сертификати .

Во училиштето имаше работилница со полициски службеник во одделот на превенција на интернет насилство.

Наставниците имаа координаторски состанок за спроведување на проектните активности во следниот период .

Во училишниот двор учествувавме на акција за засадување на ДРВО НА ПРИЈАТЕЛСТВО ,каде секоја земја партнер засади дрво.

ПотоагопосетвмеИсторискиотМузеј во Слобозија.

И преубаватакатедрала Исусово Воскресение.

На свечена гала вечера беа доделени Сертификатите за учество и имаше прекрасна забава за дружење.