04.02.2023

✨️Денес во Македонија се одбележува 151 годинa од раѓањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев, визионерот, организатор на македонското револуционерно национално – ослободително движење од крајот на 19 и почетокот на 20 век⚔️

📌 Гоце Делчев го чествуваме и како идеолог, учител, визионер и најзначаен раководител на Македонската револуционерна организација.

📍По повод јубилејот од раѓањето на овој Великан учениците од 8¹,8² и 8³ одделение по предметот Нашата татковина беа вклучени во разни активности и преку нивните изработки му дадоа почит на македонскиот револуционер‼️

01.01.2023

Среќна Нова 2023, мир, радост, здравје, спокој и благосостојба

30.12.2022

📌 Во пресрет на новогодишните и божиќните празници, во организација на Општина Аеродром ја продолжуваме традицијата на организирање хуманитарни настани.

🍀 “Подари среќа”🍀 беше мотото на овогодинешниот Базар кој е од хуманитарен карактер, за кој сите сложно и заеднички се подготвувавме

✨️🎄Беа организирани многу Новогодишни работилници за учениците од прво до петто одделение, за да можеме со скромен допринос, да им ги разубавиме празниците на семејствата од социјално-ранливите категории во Општина Аеродром✨️💫

🎀🎈Благодариме на сите кои го посетивте нашиот штанд со уникатни изработки од рачињата на нашите ученици, а со самото тоа сите заеднички ќе насмееме некои детски очиња и ќе исполниме некој дом со радост😇🥰

#zaednomozemese#caringissharing

29.12.2022

🎊🎈“Од децата за децата” е мотото под кое не поканија од Драмскиот театар во Скопје на претставата

🎀🎀Новогодишен сон🎀🎀

во која учествува и нашиот ученик Милош Тепавец од 9³ одделение во улога на 🧚‍♂️ Свиленото војниче 🧚‍♂️

✨️Прекрасната новогодишна бајка претставена на сцена која беше како еден вистински сон, во текот на вчерашниот ден ја посетија учениците од активот на второ одделение заедно со своите наставнички❣️

😇🥰 Со радост и нетрпение учениците го дочекаа денот кога ќе ја посетат претставата, а од таму понесоа уште повеќе насмевки и воодушевувања 🎉

28.12.2022

✨️🎄По повод новогодишните празници, наставничките од III -1 одделение Јасна Ристиќ и Елена Чорлевска заедно со своите ученици подготвија приредба за нивните родители🎈🎊🍀

📌Целта на оваа приредба беше поттикнување на тимската работа и креативноста кај учениците, дружење, зајакнување на самодовербата и комуникацијата👏

🎀Наставничките и учениците од 3¹ на сите им посакуваат среќни новогодишни празници❣️

28.12.2022

✨️🎉 Новата година тивко чукна на вратата од едно III⁶ одделение. Учениците вредно пишуваа, па весело цртаа, боеја и изработија различни новогодишни изработки.

👉При тоа ги изразија своите новогодишни желби:

🎀да нема дете гладно, голо, босо, никаде да нема војни, мир да цути во цел свет🎀

27.12.2022

🎄✨️🎄Пред нас е најубавиот период од годината во кој сите споделуваме радост и љубов со најблиските 🎀

🎉 Старата година ја испраќаме и со радост и нетрпение ги очекуваме предизвиците во Новата година. Учениците од 4то одделение одлучија со својата хуманитарна акција да ги насмеат лицата на дечињата кои во моментов се наоѓаат на лекување во Детската болница “Козле” и во Комплексот клиники “Мајка Тереза” во Скопје 💫🎈✨️

🎊 Учениците заедно со наставничките и родителите успешно и со голема радост ја реализираа акцијата, со надеж дека ќе насмеат и израдуваат уште некое детенце ❣️

#zaednomozemese#caringissharing

25.12.2022

По повод од еден од најголемите христијански празници – Божиќ, Општина Аеродром упатува честитки до сите христијански верници кои гo прославуваат овој ден според Грегоријанскиот календар и до целата католичка заедница во Република Македонија.

🙏 Ви посакуваме овој голем Христијански празник да го поминете заедно со своите најблиски во добро здравје, духовен мир, радост, хармонија, разбирање, благосостојба и надеж за подобро утре.

За многу години празникот! Христос се роди!

24,12,2022

‼️ Општина Аеродром во целост ги демантира информациите објавени на неколку портали, во врска со наводните активности за наредната недела во ООУ ,,Љубен Лапе”.

👉 Станува збор за активност која е предложена од страна на учениците. Но, по разгледувањето на предлозите од страна на раководството на училиштето, а по консултација со надлежните служби во општината, донесена е одлука планираните активности да бидат модифицирани и од нив да бидат прифатени само оние кои се соодветни на образовниот процес.

❌ Активноста, за која порталите информираа, не е дел од планирате активности на учениците.

👉 Како општина остануваме посветени на нормалното одвивање на образовниот процес и вметнување дополнителни содржини кои носат придобивки во развој на животот на учениците. Со цел избегнување на понатамошно дезинформирање на јавноста, апелираме во иднина да се објавуваат само проверени информации, а не манипулации.

24.12.2022

👉 Во текот на вчерашниот ден учениците од 3-3 одделение со наставничката Марина Спасовска во соработка со ЈП Комунална хигиена учествуваа во еколошка едукација за подигнување на свеста кај младите за правилно селектирање на отпадот и рециклирање ♻️✅️✳️

#ekologija#ekoSvest#cistaokolina

о.о.у Љубен Лапе

Општина Аеродром, населба Јане Сандански

Контакт

улица “Васко Караѓелевски” бр.2, 1000 Скопје

02 / 24-50-220

ljuben_lape@yahoo.com